Donera ditt hår
Långt hår som du klipper av kan bli en del av en peruk. Här är mottagarna i Sverige som tar emot hår, deras krav och hur du klipper och skickar.

Kort svar
- I Sverige tar bland annat Smink och Perukmakarn i Stockholm1, Carl M Lundh (för The Little Princess Trust)2 och Freedom Hair Scandinavia5 emot hår till peruker.
- Längre är bättre. Kraven skiljer sig: Smink och Perukmakarn behöver just nu hår från ca 40 cm1, Freedom Hair minst 36 cm5 och Carl M Lundh tar emot från 20 cm men vill helst ha 41 cm eller mer2.
- Håret ska vara rent och torrt och klippas av i samlade tofsar eller flätor, inte falla på golvet1,2,5.
- Vill du att håret ska gå till barn med cancer passar Carl M Lundh bäst: The Little Princess Trust ger peruker utan kostnad till barn och unga under 18 år som tappat håret av cancerbehandling2.
Vilka tar emot hår i Sverige?
Vi har gått igenom mottagarnas egna webbplatser. De här tre tar emot hårdonationer enligt sina sidor:
- Smink och Perukmakarn, Stockholm. Ett perukmakeri i Gamla stan som har haft avtal med landstinget om medicinska peruker sedan 1992. Allt donerat hår används bara till medicinska peruker, till både barn och vuxna1.
- Carl M Lundh. Perukkedjan samlar in hår åt den brittiska välgörenhetsorganisationen The Little Princess Trust, som gör peruker åt barn och unga under 18 år som tappat håret på grund av cancerbehandling2.
- Freedom Hair Scandinavia, Helsingborg. Tar emot hår som används till peruker för barn. Håret skickas vidare till deras tillverkare på Nya Zeeland5.
Ingen av mottagarna skriver att de betalar för hår. Carl M Lundh och Smink och Perukmakarn skriver uttryckligen att de inte gör det1,2.
Hur långt måste håret vara?
Det beror på vem du skickar till. Mät håret utsläppt, från där det ska klippas till topparna1.
- Smink och Perukmakarn: De har fått mycket hår som är runt 30 cm och behöver därför just nu bara hår från ca 40 cm och uppåt1.
- Freedom Hair: minst 36 cm5.
- Carl M Lundh / The Little Princess Trust: minst 20 cm, men de uppmuntrar dig att låta håret växa till minst 30 cm, och störst behov har de av hår som är 41 cm eller längre2. Skickar du direkt till The Little Princess Trust från ett land utanför Storbritannien är minsta längd 30 cm4.
Har du kortare hår än 36 cm är Carl M Lundh i praktiken det enda alternativet bland de tre. Kan du vänta och låta håret växa får du fler mottagare att välja på.
Går det att donera färgat, slingat eller grått hår?
Här skiljer sig reglerna mest.
- Freedom Hair vill bara ha helt obehandlat hår, alltså aldrig färgat, slingat eller permanentat. Håret får inte ha inslag av grått, men enstaka grå strån går bra5.
- Carl M Lundh tar emot hår som är färgat, blekt eller har slingor, men bara i naturliga hårfärger. Även permanentat och kemiskt plattat hår går bra. De tar inte emot hår i onaturliga färger (blått, grönt, lila, rött), hennafärgat hår, helt grått hår, dreadlocks eller löshår2.
- Smink och Perukmakarn vill ha hår i naturfärg, och grå inslag eller helt grått hår är också välkommet. Färgat hår kan du skicka, men då används det troligen till film- och teaterperuker i stället. Lägg i så fall med en lapp om att håret är färgat1.
Har du grått hår är alltså Smink och Perukmakarn rätt mottagare. Har du färgat hår i en naturlig nyans passar Carl M Lundh.
Så klipper du håret
Det viktigaste är att håret hålls samlat när det klipps. Hår som har fallit på golvet går inte att använda2,5. Freedom Hair förklarar varför: några få hårstrån som ligger åt fel håll kan förstöra hela tofsen, eftersom felvända strån gör håret tovigt i peruken5.
- Tvätta och torka. Håret ska vara rent och helt torrt. Blött hår torkar inte ordentligt och kan inte användas2. Carl M Lundh ber dig att inte använda balsam eller stylingprodukter innan du klipper2.
- Samla håret. Smink och Perukmakarn vill helst att håret klipps i några flätor, ungefär fem, fördelade runt huvudet, så att så mycket av längden som möjligt kommer med. Redan avklippta hästsvansar går också bra1. Freedom Hair vill att du sätter gummiband var 10:e cm längs tofsen5.
- Klipp ovanför gummibandet. Klipp ovanför det gummiband som sitter närmast huvudet2,5.
Vem som helst kan klippa. Smink och Perukmakarn klipper inte själva1. Carl M Lundh kan klippa på vissa salonger i mån av tid, men de prioriterar kunder som går igenom sjukdomsbehandling och rekommenderar att du i första hand går till din egen frisör. Klipper de åt dig tar de betalt för arbetstiden2.
Så skickar du håret
- Smink och Perukmakarn: Skicka som ett vanligt brev, håret behöver inga vadderade påsar. Du kan också lämna det i ateljén på Köpmantorget 1 i Gamla stan, Stockholm. Ateljén har öppet på onsdagar och övriga dagar efter tidsbokning, så titta på deras sida innan du går dit1.
- Carl M Lundh: Lägg de torra tofsarna i papper i ett kuvert och skicka till Aderans Sweden AB, Att: Hårdonation, Västmanlandsgatan 3, 214 30 Malmö. Du kan också lämna håret på en Carl M Lundh-salong eller hos en av deras partnersalonger, som skickar det vidare. Vill du ha ett diplom fyller du i formuläret i deras riktlinjer och skickar med2.
- Freedom Hair: Lägg håret i en plastficka eller fryspåse i ett A4-kuvert och skicka till Freedom Hair Scandinavia i Helsingborg (fullständig adress finns på deras sida). Lägg med en lapp med namn och mejladress om du vill få en bekräftelse på att håret har kommit fram5.
Skickar du till Carl M Lundh betalar du portot själv2, och räkna med det även hos de andra. Räkna inte med något tackbrev från Smink och Perukmakarn, de har inte möjlighet att svara på donationer1. Carl M Lundh kan inte heller skicka bilder på peruker eller barn som fått peruk av donerat hår2.
Vad händer med håret?
Det går inte att följa ett enskilt hår. Hos Smink och Perukmakarn blandas håret med andras, eftersom det går åt ungefär tre till fyra personers hår till en peruk. När donerat hår används dras hårkostnaden av från priset på den färdiga peruken1.
Den som behöver peruk efter till exempel cancerbehandling har rätt till bidrag för peruk från regionen. Läkaren skriver en remiss. Bidraget är olika stort i olika regioner, och räcker det inte betalar man mellanskillnaden själv6. Donerat hår kan alltså göra en peruk billigare för den som ska bära den.
Hår som skickas till Carl M Lundh går vidare till The Little Princess Trust, som ger peruker i äkta hår utan kostnad till barn och unga under 18 år2.
Vanliga frågor
Var kan man donera hår i Göteborg?
Ingen av mottagarna vi har kontrollerat tar emot hår på en egen adress i Göteborg, men Carl M Lundh har två salonger i staden: på Baldersgatan 10 och på Sahlgrenska sjukhuset (huvudentrén, källarplan)3. Där kan du lämna redan avklippt hår, som de skickar vidare till The Little Princess Trust2. Ring gärna innan du lämnar hår, och ring alltid först om du vill att de ska klippa. Du kan också klippa hos valfri frisör och skicka håret med post till någon av mottagarna ovan.
Kan man donera hår till barn med cancer?
Ja. Hår som du skickar till eller lämnar hos Carl M Lundh går till The Little Princess Trust, som ger peruker utan kostnad till barn och unga under 18 år som har tappat håret på grund av cancerbehandling2. Smink och Perukmakarn gör medicinska peruker till både barn och vuxna, och där går det inte att styra vem som får just ditt hår1.
Hur långt hår måste man ha för att donera?
Var kan man donera hår i Stockholm?
Får man betalt för att donera hår?
Kan jag donera hår som legat sparat länge?
Ja, hos Smink och Perukmakarn går det bra. Det gör inget om håret är lite slitet eller har legat i byrålådan länge, och redan avklippta hästsvansar tas också emot1.
Källor
- Smink och Perukmakarn Söder AB. Information om hårdonation. Hämtad 9 oktober 2026.
- Carl M Lundh Salonger. Hårdonation. Hämtad 9 oktober 2026.
- Carl M Lundh Salonger. Peruker i Göteborg. Hämtad 9 oktober 2026.
- The Little Princess Trust. Donate hair. Hämtad 9 oktober 2026.
- Freedom Hair Scandinavia. Rekommenderade frisörer – Donationer. Hämtad 9 oktober 2026.
- 1177 (Region Stockholm). Praktiskt stöd vid cancer (2024). Hämtad 9 oktober 2026.
9 oktober 2026: Ny text med källor och faktakontroll
Hittat ett fel? Skriv till redaktionen så rättar vi och noterar ändringen. Så arbetar vi.